Make font size smaller Make font size default Make font size larger

EGE ÜNİVERSİTESİ

Moda ve Tasarım Yüksekokulu

Müdürün Mesajı

Sevgili Gençler,

Moda ve Tasarım Yüksekokulumuz 2011 yılında kurulmuş, 26.02.2018 tarihinde ise aktif olarak çalışmalarına başlamıştır. Moda ve Tasarım Yüksekokulu bünyesinde açılan Moda Tasarımı Bölümü’nde 4 yıllık lisans eğitimi verilmektedir. Tasarım hayatın her aşamasında önemli yer tutmaktadır. Yaşadığımız evden, kullandığımız her objeye, her giyim eşyasına kadar satmayı sağlayan tasarımdır. Moda tasarımı, yeni bir yüzyılın eşiğinde baş döndürücü hızla gelişen küresel ve yerel gereksinimlerden doğmuş bir uzmanlık konusudur. İnsanların hayal güçlerini somutlaştıracağı bir alan olan moda, teknoloji ile birleşerek kitleleri sürükleyebilen disiplinlerden biri haline gelmiştir. Özel sektör tarafından hazır giyim, aksesuar tasarım, gelinlik ve abiye ile “haute couture” sektörlerinde moda tasarımında yetişmiş nitelikli eleman sürekli olarak talep edilmektedir. Bu alanda eğitim almış mezunların daha başarılı olup, gelişen teknoloji, artan rekabet, değişen talepler ve pazar koşullarına daha iyi adapte olabilmeleri ancak eğitimlerini daima bir üst seviyeye çıkarmalarıyla mümkündür.

Okuldaki eğitimimizin en iyi şekilde uygulamalı gerçekleştirilebilmesi için okulumuzda, bilgisayar destekli tasarım ve çizim programlarının yer aldığı bilgisayar destekli tasarım atölyesi, moda tasarım stüdyosu dersleri için prova mankenleri olan drapaj atölyesi, giysi üretimi için dikim atölyesi, giysi kalıpları için kalıp hazırlama atölyesi, el sanatlarına yönelik çalışmalar için süsleme atölyesi bulunmaktadır.

Okulumuzda; modayı oluşturabilecek öncü fikirleri değerlendirebilen, hedef kitleyi analiz edebilen, malzemeyi ve üretim tekniklerini bilen, moda tasarımını kavramış, dokuma ve örme yüzey tasarımı, baskı tasarımı, giysi ve aksesuar tasarımı dallarında teknik, estetik bilgi ve becerilere sahip, çağdaş, yaratıcı, özgün tasarımlar yaratabilen ve üretebilen moda tasarımcıları yetiştirmek amaçlanmaktadır. Yetiştirilen öğrencilerin moda tasarımı alanındaki yaratıcı çalışmalarını uygulanabilir somut projelere dönüştürebilecek şekilde hazırlamalarının sağlanması da Moda Tasarımı bölümümüzün temel hedefleri arasındadır. Öğrencilerimizin, moda tasarımı ve sunumu, moda üretimi gibi alanlardaki yeteneklerinin geliştirilmesinin yanında marka yönetimi ve pazarlaması, girişimcilik, müşteri ilişkileri gibi alanlarda da bilgilendirilmeleri sağlanarak, ilgili sektörlerde istihdam edilmelerine olanak sağlayacak kalitede bilgi ile donatılmış olmaları amaçlanmaktadır. Bütün bu amaç ve hedefleri gerçekleştirirken, üniversite–sanayi işbirliği çerçevesinde, moda ve hazır giyim ile ilgili sektörleri hedef alan mesleki faaliyetler gerçekleştirip, bu çalışmalarla ülke ekonomisine katkı sağlanması da Moda Tasarımı Bölümü’nün temel amaçları arasındadır.

Moda ve Tasarım Yüksekokulu’muzda üniversite-sanayi işbirliğine çok önem verilmektedir. Bu durum öğrencilerin öğrenim hayatları boyunca moda sektörüne de yakın olmalarını sağlayacaktır. Sevgili öğrenciler sizleri; modaya yön verecek, pazarda rekabet gücü yüksek tasarımları geliştirecek güçlü tasarımcılar olarak geleceğe hazırlarken, aynı zamanda ülkesine faydalı sosyal sorumluluk bilinci yüksek gençler olacağınıza inancımız tamdır.

Moda ve Tasarım Yüksekokulumuz adına hepinize sevgilerimizle.

Prof.Dr Ziynet ÖNDOĞAN

MÜDÜR