Make font size smaller Make font size default Make font size larger

EGE ÜNİVERSİTESİ

Moda ve Tasarım Yüksekokulu

Tarihçe

Resmi olarak 2011 yılında kurulan Moda ve Tasarım Yüksekokulu’nda 26 Şubat 2018 tarihinde aktif olarak çalışmalara başlanılmıştır. Yüksekokulumuz bünyesinde Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nun 02/05/2018 tarih ve  35056 sayılı yazısıyla “Moda Tasarımı Bölümü” ve aynı bölüm altında “Moda Giyim Tasarımı” Anabilim Dalı kurulmuştur. Yüksekokulda 4 yıllık lisans eğitimi verilecektir.
Yüksekokulumuz Moda Tasarımı Bölümü’nde modayı oluşturabilecek öncü fikirleri değerlendirebilen, hedef kitleyi analiz edebilen, malzemeyi ve üretim tekniklerini bilen, moda tasarımını kavramış;  dokuma yüzey tasarımı, örme yüzey tasarımı, baskı tasarımı, giysi tasarımı, aksesuar tasarımı dallarında,  teknik,  estetik,  bilgi ve becerilere sahip, çağdaş, yaratıcı, özgün tasarımlar yaratabilen ve üretebilen moda tasarımcıları yetiştirmek amaçlanmaktadır. Yetiştirilen öğrencilerin moda tasarımı alanındaki yaratıcı çalışmalarını uygulanabilir somut projelere dönüştürebilecek şekilde hazırlamalarının sağlanması da programın temel hedefleri arasındadır.
Moda Tasarımı Bölümü mezunları, moda evlerinde, hazır giyim işletmelerinin tasarım, ürün geliştirme, modelhane, ihracat, pazarlama, marka yönetimi ve müşteri ilişkileri bölümlerinde çalışabilecekleri gibi bireysel girişim ile kendi işyerlerini açarak markalarını yaratıp, Türkiye’de ve dünyada başarı elde edebileceklerdir.